Jesteś tutaj: HomeAktualnościObywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawczariot logo

Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców występuje w wielu samorządach w Polsce. Możliwość jej zastosowania ostatecznie potwierdził w 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny, odrzucając kasację złożoną przez wojewodę warmińsku-mazurskiego, który podważał prawo do zapisania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w statucie Ełku. Czy mieszkańcy Tczewa potrzebują takiego rozwiązania i jak powinno ono wyglądać?

obywatel gtc

Lokalne regulacje dotyczące inicjatywy uchwałodawczej powinny znaleźć się w statucie miasta i określać: ilu mieszańców ma prawo zgłaszać projekt uchwały, jakiego zakresu działań powinien on dotyczyć i jaka jest procedura jego uchwalania. Rekomendowana liczba mieszkańców niezbędna do zgłoszenia inicjatywy uchwałodawczej oscyluje wokół 0,5% osób uprawnionych do głosowania. Wskazane jest, aby zakres spraw, jaki może ona obejmować, nie był w żaden sposób ograniczany, powinien dotyczyć całego zakresu działań i zadań gminy określonych w art. 6, 7 i 8 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym. Sam sposób tworzenia i zgłaszania projektu powinien być tożsamy z ustalonym sposobem przygotowania go przez radnego miejskiego.

Jak napisać uchwałę?

To, jak powinien wyglądać projekt uchwały, reguluje statut miasta Tczewa (paragrafy 58 i 59). Zostały tam szczegółowo określone wymagania formalne. Musi on zawierać: wnioskodawcę, tytuł uchwały, podstawę prawną, treść merytoryczną, w miarę potrzeby określenie źródła sfinansowania realizacji uchwały, określenie organu odpowiedzialnego za wykonanie uchwały i złożenia sprawozdania po jej wykonaniu oraz ustalenie terminu obowiązywania lub wejścia w życie uchwały. Projekt powinien być zredagowane w sposób zwięzły, syntetyczny, przy użyciu wyrażeń w ich powszechnym znaczeniu. Należy unikać posługiwania się wyrażeniami specjalistycznymi i zapożyczonymi z języków obcych. Bardzo ważne jest uzasadnienie, które wskazuje na potrzebę podjęcia uchwały oraz informację o skutkach finansowych jej realizacji. Jeżeli projekt będzie zmieniał istniejącą uchwałę, to należy dodać do niego również treść przepisu przed projektowaną zmianą, istotę zmiany i konsekwencje jej wprowadzenia.

Co dzieje się z projektem?

Projekty uchwał są opiniowane co do ich zgodności z prawem przez radcę prawnego lub adwokata.
Powinny być rozpatrzone przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w terminie 30 dni od ich zgłoszenia i przekazane do uzupełnienia lub do rozpatrzenia przez komisje merytoryczne oraz Prezydenta. Jeżeli projekty powodują zwiększenie wydatków budżetowych, wymagana jest również zgoda Prezydenta. Następnie trafiają pod głosowanie Rady Miejskiej, która decyduje o ich przyjęciu lub odrzuceniu.

Inicjatywa uchwałodawcza czy inicjatywa obywatelska?

Statut miasta Tczewa, póki co, ogranicza inicjatywę uchwałodawczą do prezydenta, radnych oraz komisji Rady Miejskiej, pozostawiając jednak furtkę dla innych podmiotów („chyba, że przepisy prawa stanowią inaczej"). Ostatecznie zdecydowano się na prostsze rozwiązanie umożliwiające zgłoszenie inicjatywy obywatelskiej. Gwarantuje ona mieszkańcom Tczewa możliwość zgłaszania wniosków pod głosowanie Rady Miejskiej, która w przypadku ich przyjęcia sama przekuwa je na język uchwały. Jest to rozwiązanie prostsze, bo nie nakłada na inicjatorów konieczności napisania projektu, choć dla budowania społeczeństwa obywatelskiego ma zdecydowanie mniejszą wartość od inicjatywy uchwałodawczej. Czy Tczew potrzebuje mechanizmu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej? Sądząc po ilości zgłoszonych inicjatyw obywatelskich nasze społeczeństwo jeszcze nie jest nim zainteresowane, ale sytuacja w stosunkowo krótkim czasie może się zmienić. Warto być na to przygotowanym.

[łb]Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Aktualności

Królewski Zakład Budowy Maszyn

Królewski Zakład Budowy Maszyn

01 kwiecień 2014

Ceglany dom przy ul. Gdańskiej 40, wyglądający niepozornie na tle pobliskiej Galerii Kociewskiej, jest ostatnim fragmentem potężnego niegdyś zespołu fabrycznego. Zbudowano go jako budynek biurowy, należący do przedsiębiorstwa Königliche Maschinenbauanstalt...

Co dalej ze Starówką?

Co dalej ze Starówką?

31 marzec 2014

W grudniu ubiegłego roku Urząd Miejski uczcił zakończenie programu rewitalizacji tczewskiej Starówki.

Młodzież i piłka - dla odmiany siatkowa

Młodzież i piłka - dla odmiany siatkowa

27 marzec 2014

Wychowankowie pomorskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych - domów dziecka, pogotowi opiekuńczych etc. - już po raz drugi zawitali do Tczewa. Okazją po temu był specjalnie dla nich przygotowany turniej piłki siatkowej.

Czekając na poprawki w drugiej edycji

Czekając na poprawki w drugiej edycji

27 marzec 2014

3 marca w dawnej sali im. F. Fabicha w Urzędzie Miasta - dziś po prostu w sali numer 8 - zebrali się wspólnie mieszkańcy, kilku radnych i władze miasta, aby...

24-godzinna sztafeta „Tczew biega dla Filipa”

24-godzinna sztafeta „Tczew biega dla Filipa”

25 marzec 2014

W dniach 5-6.04.2014r. Szkoła Podstawowa nr 5 w Tczewie, Stowarzyszenie Biegający Tczew oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tczewie organizują na stadionie przy ul. Bałdowskiej 24-godzinną sztafetę „Tczew biega dla Filipa".

Pracownik poszukiwany

Pracownik poszukiwany

17 marzec 2014

Poszukiwany pracownik techniczno-porządkowy do Centrum Handlowego.

Ballady i romanse

Ballady i romanse

14 marzec 2014

Trudno policzyć, po raz który już Fundacja dla Tczewa, a osobiście jej prezes - Wiesława Quella - zaprosiła do naszego miasta znakomitą rosyjska pieśniarkę, Julię Vikman.

Tczew sercem malowany

Tczew sercem malowany

13 marzec 2014

Kolejny raz Miejska Biblioteka Publiczna udostępniła swe pomieszczenie wystawie prac malarskich tczewskich twórców - amatorów.

Apel pozarządowców w sprawie budżetu obywatelskiego

Apel pozarządowców w sprawie budżetu obywatelskiego

10 marzec 2014

Członkowie lokalnych organizacji pozarządowych wystosowali oficjalny apel w sprawie czynnego uczestnictwa miejskich i powiatowych radnych w zbieraniu podpisów i zgłaszaniu propozycji do budżetu obywatelskiego miasta Tczewa.

Chwała wyklętym, lecz nie zapomnianym

Chwała wyklętym, lecz nie zapomnianym

07 marzec 2014

Już po raz trzeci 1 marca cała Polska obchodziła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obywatelska Strategia Rozwoju Miasta

Obywatelska Strategia Rozwoju Miasta

06 marzec 2014

Obywatel GtC - cykl dziennikarstwa obywatelskiego

Posiłki i napoje w okresie zimowym

Posiłki i napoje w okresie zimowym

05 marzec 2014

Pierwszy artykuł z nowego cyklu "Nie tylko BHP"

«
»
Saigon
lascalla